03 آبان

آشنایی با قسمت های مختلف جاروبرقی

زمانی یکی از لوازم منزل مثل ماشین لباسشویی,ماشین ظرفشویی ,جاروبرقی و یا ....دچار مشکل میشن یا به اصطلاح خراب میشوند,درست است که باید به تعمیرکاری که تخصصش تعمیر لوازم خانگی مثل تعمیر ماشین لباسشویی,تعمیر ماشین ظرفشویی ,تعمیر  جاروبرقی و یا ....مراجعه کنیم و از او بخواهیم به منزل ما بیاید و وسیلهء ما را تعمیر کنند اما بهتر است که خودمان هم با تعمیر این وسایل اشنا باشیم تا اکر مشکل خیلی جزئی و پیش پا افتاده بود خودمان آن را برطرف کنیم و نیازی به صرف هزینه نداشته باشیم.در این مقاله با قسمتهای مختلف یک جاروبرقی آشنا خواهیم شد.

شناخت و آموزش تعمیر موتور مهمترين قسمت الكتريكي جارو برقي را موتور آن تشكيل مي دهد كه از نوع يونيورسال است.

آشنایی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی در جاروبرقی ها ساده ترين نوع مدار الكتريكي جارو برقي كليد (معمولا" دو حالته) روشن و خاموش و همچنين لامپ (در بعضي موارد) مي باشد. كليد ها از نوع فشاري بوده و سر راه فاز يا نول اصلي مدار قرار مي گيرند.
لامپ خبر در اكثر جارو ها با اتصال كابل جارو به پريز برق روشن شده و بيانگر آمادگي دستگاه جهت آغاز به كار است.
در بعضي از جارو هاي برقي،علاوه بر كليد اصلي تعبيه شده بر روي بدنه ، كليد ديگري نيز بر روي لوله مكنده وجود دارد كه عمل روشن و خاموش نمودن دستگاه را از همان نقطه ميسر مي سازد.
جارو هاي مذكور در واقع مجهز به ترانس ايزوله هستند. ترانس ايزوله يك رله مغناطيسي است كه از سيم پيچ با اهم بالا به منظور ايجاد ميدان مغناطيسي جهت جذب اهرم كليد استفاده نموده و علاوه بر اهرم از هسته فلزي و كليد متصل به اهرم تشكيل شده است.با وصل كليد روي دسته جارو ، مدار رله بسته شده واز آن جريان مي گذرد.
عبور جريان در رله ميدان مغناطيسي لازم جهت جذب اهرم را فراهم مي آورد.
كليد ترانس ايزوله، تيغه هاي قوي جهت عبور فاز اصلي مدار را داراست از اينرو با بسته شدن كليد، فاز به موتور رسيده واز آنجا كه نول قبلا" به موتور داده شده بود شروع به كار مي كند. هر گاه كليد روي لوله مكنده بحالت قطع در آيد،مغناطيس رله قطع شده و فشار يك فنر،كليد رله را بحالت باز در خواهد آورد و موتور خاموش مي شود استفاده از ترانس ايزوله دو حسن را تواما" در بر خواهد داشت.
علاوه بر قطعات مذكور در بعضي از جارو ها مانند الكترولوكس از كليد هاي فشاري مخصوص (ميكروسوئيچ) استفاده شده كه اگر قطعات بدنه (در پوش پشت موتور) و يا بدنه مخصوص موتور يا بدنه مربوط به جمع آوري زباله درست بسته نشوند، اين كليد ها در حالت باز بوده و مدار داخلي قطع است (ادامه توضیحات در کلاس)
در بعضي مدل هاي ديگر سر راه موتور از فيوز حرارتي (اورلود) استفاده شده كه با پر شدن كيسه زباله و به تبع آن افزايش جريان موتور ، اين قطعه تحريك شده و موتور را خاموش مي كند. اگر زباله ها خالي نشوند،چند لحظه بعد از روشن شدن موتور ، خاموش شدن خودكار آن تكرار مي گردد.
همچنين در بعضي از جارو ها يك مدار الكترونيكي تنظيم كننده دستي ولتاژ كار موتور (ديمر) نيز در نظر گرفته شده كه بتوسط گردش ولوم اين مدار مي توان موتور را در توان هاي مختلف بكار گرفت.

آشنایی با بدنه دستگاه جاروبرقی شكل ظاهري قطعات مكانيكي جارو ها بر عكس قسمت الكتريكي از تنوع بسيار زيادي برخور دار است.
به طوري كه هر سازنده بر حسب طراحي خاص خود ،ساختمان خارجي دستگاه را مي سازد.در ضمن هدف سازندگان اين نوع وسيله اين است كه تا حد امكان توليدشان از نظر ظاهري با محصولات كارخانه هاي مشابه متفاوت باشد ،در نتيجه نمي توان يك استاندارد واحد براي قسمت مكانيكي اين وسيله اتخاذ كرده وبه عنوان مسئله تعمير و نگهداري مطرح ساخت. بدنه دستگاه جارو برقي معمولا" از دو قسمت اساسي تشكيل مي شود :
يك قسمت در بر گيرنده موتور ،كليد،سيم جمع كن، لامپ خبر و احتمالا" مدار الكتريكي كنترل دور موتور.و قسمت ديگر جايگاه قرار گيري كيسه زباله است.اين دو قسمت توسط يك قفل و ضامن باز كننده از يكديگر جدا مي گردد. و مابين دو قسمت از فيلتر هاي مخصوص استفاده مي شود تا هواي مكيده شده توسط جارو قبل از ورود به محفظه موتور از وجود ذرات غبار پاك گردد.

 

 

تعمیرگاه مرکزی و نمایندگی مجاز - آشنایی با قسمت های مختلف جاروبرقیتعمیرگاه مرکزی و نمایندگی مجاز - آشنایی با قسمت های مختلف جاروبرقی

خواندن 513 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395 ساعت 19:26

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0
تعمیرگاه مرکزی و نمایندگی مجاز - آشنایی با قسمت های مختلف جاروبرقی
  • هیچ نظری یافت نشد

فاصله ما با شما تنها یک تماس است
با ارسال عدد 1 به شماره 02188221946 در اسرع وقت با شما تماس حاصل خواهد شد