لوازم خانگی از آن دسته اشیا هستند که نمیشود هر چند وقت یبکار آنها را عوض کرد و یکی دیگر خرید به چند دلیل:که البته اصلی ترین و مهم ترین دلیلش همان دلیل اقتصادی است.چرا که به صرفه نیست!پس بهتره و البته لازم که از وسایلی که داریم به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم تا کمتر دچار مشکل شوند و در عین حال کمتر نیاز به تعمیر داشته باشند.چرا که همین تعمیر لوارم خانگی مثل تعمیر ماشین لباسشویی,تعمیر ماشین ظرفشویی,تعمیر یخچال و فریزر و….خودش هم هزینه دارد.پس بهتر است نکاتی را رعایت کنیم تا این گونه وسایل کمتر دچار اسیب شوند تا ماهم کمتر مجبور به صرف هزینه باشیم.در ادامه نکاتی که در خصوص استفاده صحیح از این دست لوازم بیان شده کمک می کند که شما در خراب نشدندستگاه برقی تان خوش شانس تر باشید در زمانی که یک کالایی را خریداری می کنید ،اولین کاری که انجام می دهید چیست؟ مطمعنا اکثر شما پاسخ خواهید داد که دستگاه رااز کارتن خارج کرده و برای مشاهده چگونگی کار دستگاه آنرا به برق میزنم.متاسفانه اگر این پاسخ شما باشد شما در گروه بد شانس ها قرار دارید. پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از هردستگاه برقی و پیش از وصل کردن آن به برق ،دفترچه راهنمای آنرا بطورکامل مطالعه کنید . درست است که ما ایرانی ها خیلی زیاد علاقه ای به خواندن نداریم اما چاره اینیست . دستگاهی را که یکبار خرید می کنید می خواهید استفاده کنید و عدم اطلاع ازچگونگی کارکرد آن نه تنها ممکن است به خودتان و دستگاه آسیب برساند بلکه ممکن استبسیاری از قابلیت های آنرا ندانسته و هرگز از امکانات موجود آن استفاده نکنید. در مطالعه دفترچه راهنمای کالا ، به نحوه اتصال قطعات بهم توجه بیشتری کنید .

در بسیاری ازکالاها حداکثر زمان استفاده مشخص شده مثلا معین شده که حداکثر زمان استفاده ازمخلوط کن بطور نمونه ۱ دقیقه است . این یعنی روشن بودن مداوم بیش از یک دقیقه موجب آسیب به بخش های دستگاه خواهد شد . در این صورت برای استفاده بایستی در بازه هایزمانی مشخص به دستگاه استراحت داده و پس از این زمان مجدد می توانید از دستگاهاستفاده کنید . این درمورد کالاهایی مثل جاروبرقی و حتی لباسشویی نیز وجود دارد . در صورت نیاز به استفاده مستمر پیشنهاد می کنیم پس از یکبار استفاده از لباسشویی حداقل یکی دو ساعت را به دستگاه استراحت داده و مجددا از آن استفاده کنید. دراستفاده از جاروبرقی پس از جاروکردن یک اتاق ، چندین دقیقه آنرا خاموش کرده و سپس مکان دیگری را با آن جارو کنید . پس از گرم کردن غذا در مایکروفر ، برای گرم کردن واستفاده مجدد یکی دو دقیقه صبر کنید. نوسانات برق ، یکی دیگر از علل خرابی ها است . افزایش و یا کاهش ناگهانی ولتاژ برق ممکن است بسیار کم اتفاق بیافتد اما وقوع آنممکن است موجب ایجاد مشکل در ادامه کار دستگاه شود .پیشنهاد می کنیم از دستگاههای محافظ برق برای لوازم برقی که دایما روشن هستند مانند یخچال استفاده کنید . اگرچهراه بهتر و البته پرهزینه تر استفاده از یک ترانس محافظ و اتوماتیک در ورودی برق به منزل می باشد .این ترانس ها نوسانات برق را بطور کل قبل از ورودبه منزل کنترل میکند و تمام لوازم برقی داخل منزل از این حیث بیمه می شود . ترانس محافظ در صورتافزایش و یا کاهش ناگهانی برق ، جریان برق را قطع کرده و در صورتی که ترانس قابلیت تنظیم اتوماتیک را داشته باشد کاهش و یا افزایش برق را نیز جبران کرده و مثلا زمانیکه برق به ۲۱۴ ولت می رسد آنرا افزایش داده و به ۲۲۰ ولت تبدیل می کند . در مصارفخانگی عمدتا از ترانس های ۴ تا ۱۰کیلووات استفاده می شود که می توان در زمان خریداین کالا با توجه به میزان برق مصرفی در منزل از فروشنده راهنمایی بگیرید .

ازلوازم خانگی نباید در کاربردهای تجاری استفاده نمود (مثلا رستوران ها ، هتل ها ، قنادی هاو …). لوازم خانگی عموما بایستی در داخل منزل استفاده شود و نه در محیطباز نگهداری صحیح و مناسب ، تمیز نمودن دایمنیز از دیگر موارد افزایش عمر دستگاه می باشد . پرشدن بیش از حد کیسه جاروبرقی موجب فشار بیش از حد به موتور دستگاه شده ، صدای آنرا افزایش داده و احتمال از کارافتادن آنرا به حداکثر می رساند . آیا می دانید بسیاری از فیلتر های جاروبرقی بایستی در بازه های زمانی مشخص شسته شده و مجددا در داخل دستگاه قرار گیرد. دستگاههایی مثل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی نیز فیلترهایی دارند که می بایست تمیز شده و مجددا در داخل دستگاه نصب گردد. این فیلتر ها بصورتی طراحی شده که معمولا در دسترس هستند و تمیز نمودن آن توسط استفاده کننده به آسانی قابل انجام استو نیازی به مراجعه سرویسکار ندارد . مثلا در لباسشویی این فیلتر معمولا پشت قاب پلاستیکی در قسمت جلو و پایین دستگاه قرار دارد . درجاروبرقی ها نیز فیلترهای ابریروی یک محافظ پلاستیکی نصب شده است . پر شدن محفظه فریزر از برفک ، نه تنها موجب افزایش مصرف برق دستگاه یخچال فریزر شده بلکه به کمپرسور دستگاه نیز فشار اضافی وارد خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

.